Cukr, tichý zabiják. Určitě víte, že rafinovaný cukr našemu organismu velmi škodí a vytváří nespočet zdravotních potíží. A to nejen bílý, ale všechny jeho „převlečené“ formy. Ačkoliv článků na toto téma již bylo napsáno mnoho, cukr z našich jídelníčků stále nevymizel. Ba naopak. V dnešní době je obtížné se konzumaci cukru ubránit, protože se skrývá téměř všude – a to ani nemusíte jíst sladkosti. Přidává se do omáček, dochucovadel, pečiva, apod. Stačí si tedy zajít na jídlo do restaurace nebo si dát rychlou sváču v podobě sandwiche a je to…
Cukr je drogou, která vytváří silnou závislost (podle některých zdrojů je až dvacetkrát návykovější než kokain), což výrobcům potravin náramně hraje do karet. Nebuďte na sebe proto příliš přísní a nevyčítejte si, že jste s cukrem stále ještě neskoncovali. Zkuste jej odbourávat postupně a uvidíte, že pokud budete skálopevně přesvědčeni říci mu sbohem, zvládnete to. Také je důležité vědět, kde všude na nás číhá a kolik ho za den průměrně sníte. Pokud si například sladíte čaj nebo kávu dvěma lžičkami cukru, zkuste týden přidávat jen jednu, další týden půlku, poté ještě méně a nakonec ho vynechat úplně…
1. Čtěte etikety
Při nákupu balených potravin čtěte vždy etiketu a to i v případě, že výrobce na obalu tvrdí, že tento produkt je zdravý, bez cukru nebo plný vitaminů. V mnoha případech se totiž jedná o klamavou reklamu. Výjimkou nejsou ani biopotraviny, které ačkoliv pochází z kvalitní produkce ekologického zemědělství, často obsahují třtinový cukr, glukózovo-fruktózový sirup, sirup z agáve, apod. Tyto formy sladidel jsou srovnatelné s bílým cukrem, proto se jim snažte úplně vyhýbat.
Jak číst etikety: Čím je výčet ingrediencí kratší, tím jednodušší pro Vás bude se v něm vyznat. Jednotlivé ingredience na výrobku jsou vždy seřazeny od nejvíce zastoupené složky po tu nejméně zastoupenou. Pokud tedy uvidíte cukr na začátku seznamu, jedná se o výrobek zcela nevhodný pro naše zdraví.
Možná budete překvapeni, až velice brzy zjistíte, v kolika výrobcích se cukr vyskytuje. Jak již bylo řečeno v úvodu, nejedná se pouze o sladkosti, ale také o potraviny jako jsou např. slané krekry, zálivky na salát, koření, snídaňové cereálie, pečivo, nízkotučné jogurty, apod.
2. Pozor na umělá sladidla a jiné náhražky bílého cukru
Cukr v potravinách bývá nahrazován umělými sladidly nebo dalšími výše zmíněnými formami bílého cukru. Všechny jsou pro lidské tělo také naprosto nevhodné. Někteří lidé, kteří se snaží konzumaci cukru omezit, často sahají právě po této formě sladidel, aniž by tušili, že si opět škodí (např. bonbony bez cukru, dietní nápoje). Může to totiž pěkně zamávat nejen s naším organismem, ale i s našimi chuťovými pohárky. Jakákoliv chuť (včetně sladké) je pro naše tělo signálem pro příjem kalorií a živin. Rafinované cukry jakékoliv živiny postrádají. Obsahují pouze prázdné kalorie, po kterých se snadno přibírá, mají negativní dopad na zdraví našich zubů, srdce a jsou živnou půdou pro záněty, parazity a podporují vznik cukrovky druhého typu. Nadměrná konzumace rafinovaných cukrů včetně umělých sladidel vede k bolestem hlavy, únavě, poruchám pozornosti u dětí, prohlubuje sklony k depresi.
3. Přidejte do svého jídelníčku zdravé tuky
V posledních letech se o tuku mluví jako o zdravé potravině, která je naprosto nezbytnou součástí našich jídelníčků. Konzumace potravin bohatých na tuk nás zasytí na delší dobu a potlačí naši chuť na sladké. Zde mluvíme o zdravých tucích jako je například avokádo, kvalitní ryby (ideálně z divokého odchytu), ořechy a semínka, která si můžete přidávat i do svých smoothies. Z olejů, které by měly být vždy za studena lisované, jsou velice prospěšné tyto: olivový, lněný, konopný, kokosový nebo olej z vlašských ořechů. Pokud jste příležitostnými konzumenty jogurtů, vybírejte si ty, které obsahují více tuku. Odtučněné nedoporučujeme, neboť tuk bývá často nahrazován právě cukrem či jinými přídatnými látkami. Konzumace tuku spolu s bílkovinou a vlákninou Vám navíc pomůže snížit výkyvy krevního cukru, které jsou způsobovány konzumací některých sacharidů.
4. Jezte více kvašených potravin
Fermentované potraviny fungují jako přírodní probiotikum. Pomáhají zlepšit osídlení našich střev prospěšnými bakteriemi, což v důsledku snižuje chuť na sladké. Výrazná kyselá chuť kvašených potravin působí na naše chuťové pohárky téměř okamžitě. Takže pokud Vás bude někdy honit mlsná, zkuste místo čokolády sáhnout třeba po deci kvasu (lžíci kysaného zelí nebo pickles, příp. bílého jogurtu) a pozorovat, co to s Vámi udělá.
5. Zbavte se návyku jíst po obědě dezert
Pokud Vás zejména po obědě honí mlsná, může to být buď pouhý zvyk, nebo znamení toho, že Váš oběd nebyl nutričně vyvážený. Pokud máte ve svém jídle dostatečný příjem vlákniny a zdravých tuků, neměla by Vás chuť na sladké přepadat. Dbejte tedy na to, aby každé Vaše jídlo obsahovalo právě ty zdravé tuky, vlákninu (v podobě zeleniny) a protein – ať už živočišný nebo rostlinný. Takovéto jídlo Váš skvěle zasytí a Vy pak nebudete mít nutkání dojídat se dortíky a sušenkami, které kromě cukru obsahují často také nekvalitní a škodlivé ztužené tuky. A pokud taková situace přeci jen nastane, mějte vždy po ruce nějakou zdravou alternativu, např. doma připravené smoothie, oříšky a podobně. Existují i zdravé varianty dezertů bez cukru, při jejichž konzumaci nemusíte mít žádné výčitky. Pokud se budete řídit těmito tipy a cukr začnete omezovat, Vaše chuťové pohárky se změní a cukr Vám časem jednoduše přestane chutnat.
6. K dochucování využijte přirozeně sladkých chutí
Zkuste k dochucování sladkých pokrmů použít namísto cukru a jeho náhražek různá koření (vanilkový extrakt, muškátový oříšek), oříšky a semínka (kešu, mandle, sezam), kokos, zázvor, ořechová másla, bio citronovou kůru, apod. Vaše tělo získá živiny a zdravé kalorie. Například skořice přirozeně reguluje hladinu krevního cukru, což ve výsledku reguluje také naši chuť na jídlo.
7. Vytvořte si zdravější návyky
Konzumace cukru je zlozvykem, který jsme si vytvořili. V naší společnosti je tradicí dopřávat si několika-chodová menu, která většinou zakončíme sladkým v kombinaci s kávou. Naše tělo má pak co dělat, aby vše bez problémů strávilo. Změňte své návyky toho, kdy jíte a co jíte a vyhněte se pojídání z nudy. Můžete zkusit například přerušovaný půst, který spočívá v tom, že si několikrát v týdnu zkrátka nedáte snídani a pijete pouze vodu nebo bylinné čaje. Odlehčit našemu trávení je zdravé a navíc si Vaše tělo začne zvykat na jiný režim a v důsledku dojde i k potlačení Vaší chuti na sladké. Připravujte si také více jídel sami doma, budete tak mít kontrolu nad tím, co do svého těla vkládáte, a zařaďte do svého denního režimu více čisté nesycené vody, do které můžete pro chuť přidat např. plátky okurky, citronu, máty, pomeranče, apod.