V současnosti se deprese bohužel stávají velice častým jevem. Ocitáme se pod obrovským společenským tlakem být maximálně výkonní doma i v práci. Měli bychom zároveň vypadat naprosto dokonale. Stále více lidí se s tímto nedokáže vyrovnat, navíc pak může přijít rozpad rodiny, smrt blízkého, ztráta zaměstnání, a deprese jsou na světě. Jak jim čelit? Samozřejmě je na místě klasická léčba, kterou by měl mít pod pečlivou kontrolou lékař. My sami ale můžeme hodně napomoci některými přírodními prostředky.

Psychoterapie jako základ 

Odpíchnout bychom se samozřejmě měli od dobré psychoterapie s kvalitním odborníkem. Ta je základem, který nám pomůže hledat a nalézt pocity spokojenosti. Důležité je najít přesně tu správnou formu psychoterapie, která vám bude vyhovovat. Neexistuje totiž univerzální řešení. Každému sedí něco trochu jiného. Co pomůže jednomu, nemusí pomoci druhému. Důležitou úlohu hraje i samotná osoba terapeuta

Cvičte – zkuste jógu 

Dalším povzbuzujícím prvkem je cvičení a pohybová aktivita. Nastartuje vás, pozvedne náladu. Může to chvíli trvat, než se účinky dostaví, ale potom bývají dlouhodobé a fungují i jako prevence opakování depresivních stavů. Výborným prostředkem k boji s depresí je jóga, která nás učí správně dýchat. Pomáhá tím zároveň pracovat s emocemi. Určitě jste už někdy slyšeli rčení: Nemohu to vydýchat, nebo Zastavil se ve mně dech.Vyjadřují určité stavy promítající se také do dechu. Pomocí jógy se dokážete správným dýcháním zklidnit. 

Soustřeďte se na dobrý spánek

Kvalitní spánek je rovněž základem boje s depresí. Protože nespavost jde v ruku v ruce se změnami nálad, úzkostnými stavy a dalšími depresivními příznaky. Zkuste proto chodit spát i vstávat přibližně ve stejnou dobu, spát ve větrané ložnici bez rušivých vlivů okolí jako mobily, televizor a další elektronické prvky, která ovlivňují hladinu melatoninu, jenž má na svědomí náš spánek. Před ulehnutím do postele si můžete také několikrát do týdne dopřát také koupel v Epsomské soli, která vám dodá hořčík potřebný k relaxaci.

Nechte se masírovat a meditujte 

Užitečné jsou i další techniky jako masáže, které uvolňují tělo a pomáhají vyplavování endorfinů, podporují i tvorbu serotoninu, hormonu dobré nálady. Podobně působí i meditace, díky které soustředíte myšlení a vyhnete se negativním pocitům.  Stimulace pomocí akupunktury má také v léčbě depresí svoje místo. Dokáže ovlivnit tok energie v těle, což souvisí samozřejmě i s rovnováhou emocí. 

Jezte správně pro duševní pohodu 

Správným krokem je i úprava jídelníčku ve prospěch potravin, které jsou bojovníky proti depresím. Měli byste pokud možno vynechat jednoduché cukry, které způsobují kolísání hladiny glykémie v krvi a tím ovlivňují i vaši náladu. Naopak se vyplatí zařadit do stravy potraviny s vysokým obsahem vitamínů skupiny B a také omega-3 mastných kyselin. Ideální jsou ryby. Je prokázáno, že takové jídlo pomáhá v boji s depresí. Vhodná je i kyselina listová, kterou najdete ve špenátu či brokolici.

Pomůže síla přírody

Od jídla se dostáváme také k bylinné terapii. Velmi účinným sedativem, které pomáhá při mírných až středně těžkých depresích, je třezalka. Ale pozor. Třezalka ovlivňuje účinky některých léků, takže byste se o jejím užívání měli poradit s lékařem.

Zklidňující efekt nabízí kozlík, uklidňuje meduňka či levandule, stejně tak šalvěj či brutnák. Podobně navozuje pohodu růže či jasmín. Příznivě proti nervozitě a úzkostem působí vanilka a bazalka. Spektrum bylinek, které pomáhají je, jak visíte, velice široké.

Zkuste hericium nebo reishi

Řadíme sem také medicinální houby. I ty dokážou při depresích odvést pořádný kus práce. Příkladem je hericium, které pomáhá nervové soustavě a dokáže zlepšit náladu. I vědecké studie prokázaly, že při neurastenii pomáhá reishi čili lesklokorka lesklá. Potvrzují se i přímo její antidepresivní účinky. Velice podobné účinky nabízí i housenice čínská čili cordyceps. Ale tento výčet není zdaleka úplný.  

Reishi Ganoderma

Autor článku: Pavel Štěpka

Pavel Štěpka se oblasti přírodní a alternativní medicíny věnuje již přes 20 let. Je odborníkem na Tradiční čínskou medicínu, a to především v oblasti medicinálních hub a léčivých rostlin.

Je zakladatelem obchodu Superionherbs.cz. Produkty, které obchod prodává, Pavel pečlivě vybírá na základě vlastních zkušeností, které si přiváží ze svých pravidelných cest do jihovýchodní Asii. Ve volném čase se věnuje bojovým uměním a praktikuje zenový buddhismus.

Více článků od autora:

Autor

Online průvodce zdravým životním stylem a podniky po Česku.

Napsat komentář