„Máte vysoký cholesterol“, sdělí nejednomu z nás lékař po pravidelných odběrech krve. Co to vlastně znamená? K čemu je cholesterol dobrý? A neobešli bychom se bez něho? Rozhodně ne, protože tvoří základní kámen některých hormonů, a navíc se aktivně účastní řady metabolických procesů. Potřebujeme ho ale mít pod kontrolou.

Věci máte ve svých rukou

Hladinu cholesterolu je třeba si hlídat, protože zvýšená hladina přináší vyšší rizika kornatění tepen, srdečních infarktů a mozkové mrtvice. Proto když máte vysokou hladinu cholesterolu (za jednoznačně rizikovou se považuje nad 7 mmol na litr krve), lékař vám předepíše léky na její snížení. Je ale chyba spoléhat se jenom na léky. Velmi důležité je i to, abyste něco začali dělat sami, protože spoustu věcí máte ve svých rukou. Jak si můžete sami snižovat hladinu cholesterolu?

Ryby vám dodají správné tuky 

V první řadě je důležité změnit skladbu jídelníčku. Vynechejte potraviny obsahující jednoduché sacharidy, ze kterých se nezpracovaná energie hned přeměňuje na tuk. Zapomeňte tedy na sladkosti, bílé pečivo, smažené výrobky. Naopak zařaďte do jídelníčku potraviny, jež podle klinických studií cholesterol prokazatelně pomáhají snižovat. Jsou to především ryby, a to hlavně tučné mořské obsahující velké množství omega-3 nenasycených mastných kyselin jako tuňák či losos nebo makrela. Dále nejrůznější druhy ořechů a také semínek (chia, konopná, sezamová), z olejů pak hlavně olivový a řepkový. Velice širokou kapitolu tvoří i potraviny s vysokým obsahem vlákniny, a to ovoce a zelenina, celozrnné výrobky. Ovšem se zvyšováním podílu vlákniny ve stravě buďte opatrní. Mnoha lidem může totiž zvyšování podílu vlákniny způsobit trávicí potíže jako větry a nadýmání. Na pozoru by  se měli mít i lidé, u nichž se objevují sklony k podráždění střev. 

Pravidelně choďte a meditujte proti stresu 

Součástí snižování cholesterolu by měla být také změna životního stylu. Přidejte do svého programu pohyb, ideálně každý den. Začněte třeba chodit. Svižná každodenní chůze alespoň 20 minut je skvělým začátkem, mnohdy stačí jako pohybová aktivita sama o sobě. Protáhnete totiž při ní všechny svaly. Výborné je, pokud byste denně ušli minimálně čtyři kilometry. Samozřejmě ale můžete zařadit i další aktivity, podle toho, co máte rádi. Tanec, aerobik, posilovací cvičení, plavání, jógu. Podstatné je i snažit se eliminovat stres. Je i lékařsky dokázáno, že ve stresových situacích mají lidé jak zvýšené hladiny stresových hormonů, tak i cholesterolu. Jak proti tomu bojovat? Pomáhá například meditace, relaxační techniky. Právě i sport je účinným bojovníkem proti stresu. 

Přírodní statin najdete v hlívě ústřičné 

Můžete ale vzít na pomoc i další bojovníky. Jsou to hlavně medicinální houby. Například hlíva ústřičná má v sobě přírodní látku lovastatin, což je přírodní statin, čili látka na snižování cholesterolu. Statiny tvoří skupinu látek zabraňujících produkci cholesterolu. Pokud vám lékař naordinuje přípravky proti tvorbě cholesterolu, budou právě ze skupiny statinů. Zmiňovaný lovastatin dokáže zablokovat hned na začátku metabolického procesu působení jednoho z enzymů, a tím zabrání tvorbě cholesterolu. Další houbou, která dokáže přírodním způsobem zatočit s cholesterolem, je shiitake, a to díky přítomnosti látky zvané eritadenin.

Pomohou i beta-glukany 

Medicinální houby také obsahují vysoký podíl beta-glukanů. Ve střevech se vstřebává 95 % žluči, kterou vyloučila játra. Přitom žlučové kyseliny tvoří deriváty cholesterolu. Beta-glukany ovšem umí ve střevech zvýšit viskozitu žluči, takže tím zároveň blokují zpětnou absorpci cholesterolových derivátů. Tímto mechanismem mají rovněž lví podíl na poklesu hladiny cholesterolu. Beta-glukany přitom najdete třeba i v houbách reishi nebo cordyceps. Ideální je kombinace statinů a beta-glukanů, ale i samotné betaglukany umí zvýšit hladinu „hodného“HDL cholesterolu, a naopak snížit množství „zlého“LDL cholesterolu. 

Autor článku: Pavel Štěpka

Pavel Štěpka se oblasti přírodní a alternativní medicíny věnuje již přes 20 let. Je odborníkem na Tradiční čínskou medicínu, a to především v oblasti medicinálních hub a léčivých rostlin.

Je zakladatelem obchodu Superionherbs.cz. Produkty, které obchod prodává, Pavel pečlivě vybírá na základě vlastních zkušeností, které si přiváží ze svých pravidelných cest do jihovýchodní Asii. Ve volném čase se věnuje bojovým uměním a praktikuje zenový buddhismus.

Autor

Online průvodce zdravým životním stylem a podniky po Česku.

Napsat komentář