Kde a proč vznikají ledvinové záněty? Pochopitelně neonemocníte jen tak zčistajasna. Ve hře je vždy nějaký rizikový faktor. Mnohdy se vám vymstí, když podceníte záněty močovodů, nachlazení.  

Špatné buňky utlačují zdravou tkáň 

Většinou se totiž vyskytuje vzestupná infekce, kdy bakterie míří z močového měchýře prostřednictvím močovodů nahoru do ledvin. Právě proto je nesmírně důležité tyto prvotní stavy nepodceňovat a neřešit je až ve chvíli, kdy už jsou ledviny zasaženy. Typickým zánětem ledvin je stav spojený se zmožením mesangiálních buněk. Co si pod tímto odborným pojmem představit? Jde o to, že se množí buňky mezi kapilárami v ledvinovém klubíčku a utlačují zdravou ledvinovou tkáň. Nedojde-li včas k léčbě, může všechno skončit selháním. 

Jak se chránit před záněty ledvin 

Prvním pravidlem je věnovat ledvinám dostatek péče, což znamená především vhodný pitný režim. Nejlepší je pít zhruba dva litry čisté kvalitní pitné vody denně. Je-li chladno, ledviny by měly být v teple. Varování našich babiček, že v kratinkém tričku nastydneme na ledviny je rozhodně pravdivé. I když pro mnohé je to trochu úsměvná vzpomínka z dětství, nevyplatí se ji úplně zaplašit. Ochrana proti nachlazení v oblasti bederní páteře a intimních partií je velmi důležitá. 

Dalším požadavkem je potom střídmost v požívání alkoholu. Určitě nemusíme zdůrazňovat, že alkohol poškozuje nejenom játra, ale i ledviny. Je třeba také nepřehánět to s volně prodejnými léky, i ty mají negativní vliv na ledviny, zejména jsou-li podávány dlouhodobě. 

Sídlo lidských pocitů 

Zkusme se nyní podívat na ledviny očima tradiční čínské medicíny. Ta je posuzuje jako orgán, který má na svědomí pocity člověka, a to hlavně pokud hovoříme o obavách a strachu. Proto bázlivost, zejména chronického charakteru, může být projevem oslabení ledvin, a to buď vrozeného nebo získaného ve stresových situacích úzce spojených s pocity strachu. 

Nemoc může skončit selháním orgánu 

Z pohledu západní medicíny jsou nemoci ledvin častým jevem, který mnohdy končí ledvinovou nedostatečností či přímo selháním tohoto orgánu. Co se děje potom? Logickým důsledkem tohoto procesu je dialýza a následné čekání na transplantaci. Úkolem ledvin je čistit krev od veškerých metabolických zplodin, které odvádí močovody ven z těla. 

Pocítíte více odvahy

Existují však i přírodní prostředky, jak si s nemocnými ledvinami poradit. Cordyceps, tedy housenice čínská pomáhá tlumit záněty ledvin, posiluje činnost tohoto orgánu.  Polysacharidy z cordycepsu vykazují antioxidační a protizánětlivé účinky. Právě v případě v úvodu zmiňovaného dělení mesangiálních buněk na úkor zdravé ledvinové tkáně může cordyceps tento trend výrazně snížit. Do jaké míry, to závisí na dávkování.  Hlavně se ukazuje, že snižují dělení mesangiálních buněk. Velké úspěchy má i tehdy, když jsou ledviny již poškozeny záněty. Zároveň s tím, jak se funkce ledvin zlepšuje, přichází i více odvahy. 

Cordyceps-Housenice čínská

Autor článku: Pavel Štěpka

Pavel Štěpka se oblasti přírodní a alternativní medicíny věnuje již přes 20 let. Je odborníkem na Tradiční čínskou medicínu, a to především v oblasti medicinálních hub a léčivých rostlin.

Je zakladatelem obchodu Superionherbs.cz. Produkty, které obchod prodává, Pavel pečlivě vybírá na základě vlastních zkušeností, které si přiváží ze svých pravidelných cest do jihovýchodní Asii. Ve volném čase se věnuje bojovým uměním a praktikuje zenový buddhismus.

Autor

Online průvodce zdravým životním stylem a podniky po Česku.

Napsat komentář