Cítíte se unavení, nemáte do ničeho chuť? Na vině může být nedostatek životní energie a celková vyčerpanost organismu. V dnešní době se tento jev bohužel vyskytuje až příliš často. Příčinou může být mnoho faktorů, mnohdy může jít i o jejich kombinaci. Nevhodný životní styl a způsob stravování, podceňování duševní hygieny, celkové přetěžování organismu, ale i zdravotní potíže, jako je například snížená činnost štítné žlázy.

Naslouchejte signálům těla

Jak bojovat s nedostatkem životní energie? Velice důležité je nezanedbávat prevenci a jakmile nám tělo dává na vědomí, že něco není v pořádku, naslouchat těmto signálům. Pečovat o své zdraví je zkrátka velice důležité, a to už ve chvíli, kdy cítíte třeba jenom menší úbytky sil. Únava totiž může poměrně rychle přerůst v závažnější zdravotní problém.

Chce to pestrý jídelníček i dostatek spánku

Nezbytně nutné proto je vytvořit si pestrý jídelníček s velkým množstvím vitamínů a minerálů. Každý den by na vašem stole nemělo chybět půl kila zeleniny, ideálně v čerstvém stavu a zhruba dvacet deka ovoce (pozor ovoce sice obsahuje spoustu vitamínů, ale zároveň také velké množství cukru!).

Neméně důležitý je ovšem dostatečný pitný režim. Denně byste měli vypít cca 2,5 – 3 litry tekutin. Není dobré podceňovat ani dostatečný spánek. Odborníci považují za nejlepší spát 7-8 hodin. Platí také pravidlo, že byste neměli spát méně než 6 hodin. Na druhou stranu není vhodná ani přemíra spánku, i ta signalizuje, že v těle není něco v pořádku.

Vsaďte na relaxaci a pomoc z přírody

Podstatná je i schopnost relaxace. V žádném případě nepodceňujte koníčky. Vždy si udělejte čas na nějakou zálibu, na něco, co vás baví. I v sebe nabitějším každodenním programu si rezervujte čas na sebe. Nechte si alespoň půlhodinu, po kterou se budete věnovat sami sobě, meditovat, relaxovat. O víkendu by jenom vám měl patřit alespoň půl den – opět na relaxaci, na to, co vám poskytne potěšení.

Když vám ubývá sil, nechoďte hned do lékárny. Hledejte pomoc v přírodě. Celá řada rostlin a bylin vám pomůže znovu nabrat síly. Můžeme sáhnout i do českých luhů a hájů, kde je účinným posilovačem energie třezalka tečkovaná. Patří mezi velice účinná přírodní antidepresiva.

Zvyšujte odolnost vůči stresu, posilujte vitalitu

V asijské medicíně je velmi často využíván ženšen. Je velkým pomocníkem ve stresu a v depresi, pomáhá zlepšit paměť. Pověst elixíru života má i guarana. Zlepšuje náladu, potlačuje únavu, pomáhá i při snižování nadváhy. Tradičním jihoamerickým nápojem dodávajícím energii je Yerba maté. Doslova elixírem vitality je potom houba reishi (leskokorka lesklá). Významně zvyšuje odolnosti proti stresu. Pomáhá při emočních výkyvech, stimuluje imunitu. Podobným zdrojem vitality je i rostlina He Shou Wu, hlíza kořene rdesna mnohokvětého. Zklidňuje nervy, účinkuje jako přírodní sedativum.

He Shou Wu
Reishi

Autor: Pavel Štěpka

Pavel Štěpka se oblasti přírodní a alternativní medicíny věnuje již přes 20 let. Je odborníkem na Tradiční čínskou medicínu, a to především v oblasti medicinálních hub a léčivých rostlin.

Je zakladatelem obchodu Superionherbs.cz. Produkty, které obchod prodává, Pavel pečlivě vybírá na základě vlastních zkušeností, které si přiváží ze svých pravidelných cest do jihovýchodní Asii. Ve volném čase se věnuje bojovým uměním a praktikuje zenový buddhismus.

Autor

Online průvodce zdravým životním stylem a podniky po Česku.

Napsat komentář