Medvědí česnek

Medvědí česnek je skvělou bylinkou, jejíž sezóna začíná v březnu a trvá do až května. Je skvělým přírodním antibiotikem a antioxidantem. Díky obsahu vitaminu C a účinné látce allicin je výborným pomocníkem při nachlazení, chřipce, angínách a respiračních onemocněních. Pomáhá také při vysokém krevním tlaku, zanesených cévách, srdeční arytmii i potížích s trávením – působí proti průjmu, zácpě a křečím v podbřišku. Vzhledem ke svým antibakteriálním a fungicidním účinkům se využívá k léčbě mykóz a plísní. Je vhodný při jarních očistných kůrách spolu s dalšími bylinami, které si můžete sami nasbírat v přírodě při jarní procházce.

Medvědí česnek můžete využít nejen k výrobě pesta, ale tak ho lze přidat do vaření, pečení (např. do quiche, slaného koláče, palačinek nebo chleba), do salátů nebo ho za syrova přimíchat do hotového jídla.

Recept na pesto z medvědího česneku

Čas přípravy: 10 minut
bez lepku, bez sóji, vegetarián, low carb

Ingredience:

  • 50 g pistácií (příp. dýňových semínek nebo piniových oříšků)
  • 1/2 lžičky soli
  • 1/4 lžičky čerstvě namletého zeleného pepře
  • 75 g (svazek) medvědího česneku
  • 150 ml olivového oleje
  • parmazán

Postup:

Orestujte oříšky na pánvi (nasucho, bez použití oleje). Všechny ingredience vložte do mixéru a mixujte dohladka. Pokud použijete dostatečné množství oleje, pesto vydrží v lednici i několik měsíců.
Věříme ale, že zmizí mnohem dříve 🙂

Využití pesta v kuchyni

Pesto je vynikající nejen v těstovinách, jak ho většinou známe, ale můžeme ho použít i na zdravou domácí pizzu, kváskový chléb, salát z bílých fazolí, na pečenou zeleninu, lososa, maso, atd. Pokud zrovna není sezóna medvědího česneku, jednoduše nahraďte medvědí česnek bazalkou/ rukolou a navíc přidejte dva stroužky česneku.

Autor receptu: Zdravý Čech

Zdroj informací o medvědím česneku: http://medvedi-cesnek.cz/ucinky/ 

Autor

Online průvodce zdravým životním stylem a podniky po Česku.

Napsat komentář