Stejně jako je důležité starat se o své tělo, zajímat se o to, co jíme a pijeme nebo jak se hýbeme, je důležité myslet i na prostředí, ve kterém se pohybujeme. Kde jinde bychom se měli více zajímat o to, na co se díváme a co nás obklopuje, než právě ve svých vlastních domovech? To, na co se díváme a v čem žijeme, nás totiž ovlivňuje víc, než si možná myslíme.

Jeden z nejjednodušších způsobů, jak ze svého domova udělat místo, do kterého se budeme vždy rádi vracet, je úklid. Až už jsme od přírody chaotici nebo naopak puntíčkáři, všichni se nejlépe v příjemném, voňavém a uspořádaném prostředí.

Uklizený domov není rozhodně nesplnitelnou misí. Uklizeno a útulno může mít doma opravdu každý. Skvělé na tom je i to, že úklid nás prakticky nic nestojí. Tedy kromě té trošky našeho času a pozornoti.

Stačí, když si osvojíte pár základních principů, které do vašeho domova vnesou potřebný řád.

Pět tipů, které vám pomůžou vnést pořádek do vašeho domova

Tříďte a vyklízejte – Čím méně věcí budete doma mít, tím lépe se vám v nich bude udržovat pořádek. Zbavujte se pravidelně věcí, které nepotřebujete, ale přemýšlejte i o tom, co nakupujete a co si domů přinášíte. Ulehčíte tak vašemu domovu, ale samozřejmě také přírodě, protože tím budete snižovat množství vyprodukovaného odpadu.

Udržujte čisté plochy – Skříňka naproti vchodovým dveřím, komoda v chodbě, otevřené poličky nebo stoly. To všechno jsou místa, která k sobě přitahují nepořádek. Pravidelně tedy uklízejte věci, které se na nich hromadí a dávejte je zpět na své místo. Pokud nemůžete pro tyto věci žádné místo najít, vraťte se znovu k prvnímu bodu.

Sjednoťte úložné prostory – Proutěné košíky na hračky nebo skleněné dózy na potraviny. Nenápadní pomocníci, kteří vám pomohou sjednotit vzhled vašeho domova a zklidní tak i vaši mysl i zrak, které nebudete stále zatěžovat pohledem na desítky různě barevných etiket od potravin nebo sbírku barevných kostek.

Zaveďte si svoji vlastní úklidovou rutinu – Zařaďte úklid do vašeho běžného života a věnujte mu svůj čas. Můžete si zavést své úklidové dny nebo si naopak úklid rozložit po troškách každého dne. Pravidelně se vracejte k prvnímu bodu. Čím méně zbytečných věcí budete mít doma, tím budete v úklidu efektivnější.

Uklízejte s radostí – Může se to zdát jako banalita, ve skutečnosti je to vlastně základ. Neberte úklid jako nutnou a otravnou povinnost. I úklidem tvoříte domov. Místo, kde se budete cítit dobře vy, vaše rodina i všichni, kteří do vašeho domova vstupují. A tvořit domov je rozhodně radost, nemyslíte?

Vezměte na pomoc přírodu

Uklizený domov opravdu nevyžaduje příliš mnoho. Nemusíte mít doma zásobu žádných zaručeně účinných prostředků, které ve většině případů škodí našemu zdraví i životnímu prostředí. S úklidem vašeho domova vám stejně dobře pomůže příroda sama. Stačí vám pár základních ingrediencí, se kterými vyčistíte prakticky vše, a které navíc budou na té polici na čistící prostředky také krásně vypadat.

V dnešní době, kdy je svět přesycen plasty i dalším odpadem, je jistě na čase přemýšlet o tom, jak přírodě co nejvíce ulehčit a to právě v našem každodenním životě. Výroba vlastních domácích čističů a používání eko hadříků či utěrek, je tak jistě dobrým krokem. Vlastně vůbec nic na tom není. Stačí se jen inspirovat tím, jak o své domácnosti pečovaly naše babičky a prababičky.

Nezbytnosti pro váš uklidový koutek

K tomu abyste měli doma čisto, není vůbec nutné podnikat pravidelné nákupy v drogerii. Při úklidu si snadno vystačíte s pár surovinami, které velmi pravděpodobně najdete přímo ve vaší spíži. Co by na vaší poličce s úklidovými pomocníky tedy rozhodně nemělo chybět?

Ocet: Vyčistíte s ním prakticky vše. Pomůže vám vybělit spáry na kachličkách, odstranit plísně či vodní kámen, vyleští zrcadla či okna, je naprostý základ při výrobě domácích čističů.

Jedlá soda: Sodu využijete jak při úklidu, tak třeba i při praní. Jedlá soda odstraňuje mastnotu (je tak svkělá třeba při čistění trouby), v kobinaci s octem vám pomůže vyčistit odpady, odstraní zápach z pračky nebo třeba vybělí namočené prádlo. Mimo jiné také pohlcuje pachy, takže rozhodně najde své využití v lednici, v botníku, na toaletě nebo třeba v autě.

Citrusy (využijte kůru i šťávu) – Citrusy mají podobné vlastnosti jako jedlá soda. Bělí, odstraňují plísně (např. ze zprchového koutu) a pohlcují pachy. Spolu s octem tak tvoří výbornou dvojici při výrobě domácích čističů.

Přírodní esenciální oleje – využijete je třeba při přípravě domácích osvěžovačů vzduchu a samozřejmě do aroma lamp.

Eko hadříky a utěrky – nehledejte za slovem „eko“ žádnou vědu. Využívejte při úklidu zkrátka takové textilie, které můžete prát a používat je tak opakovaně. Výborným pomocníkem při úklidu jsou např. klasické čtvercové bavlněné plenky, které vám doma zůstaly po dětech. Na nádobí můžete použít například lněné hadříky či malé utěrky z mirkovlákna.

Nádoby s rozprašovačem – Využít můžete ty, které vám zbydou po spotřebování stávajících čistících prostředků. Můžete ale také investovat třeba i do skleněných nádob, díky kterým krásně sjednotíte vzhled vašeho úklidového koutku.

Kartáče s dřevěnou rukojetí – Vypadají krásně a vydrží celé roky.

 

Jak vidíte, i z úklidu můžete vytvořit příjemnou součást vašeho každodenního života. Když věnujete pozornost i tomu, jak vypadá váš úklidový koutek či polička, bude pro vás pravidelný úklid opravdovou radostí. Pokud z nějakého důvodu nechcete používat vlastní čistící prostředky, je tu samozřejmě i vhodná alternativa v podobě ekologických čistících prostředků. Jejich nabídka je dnes už opravdu široká a jsou i relativně dobře cenově dostupné.

Nezapomeňte, že uklizený domov je tu pro vás, nikoli vy pro něj. Nebuďte otroky uklizených poliček a sterilních ploch. Užívejte si svůj domov, starejte se o něj s láskou a radujte se z něj. Vytvořte si z vašeho domova místo, které budete opravdu milovat.

Autor článku: Míša a Markét, Mámami 
Autor

Online průvodce zdravým životním stylem a podniky po Česku.

Napsat komentář