O víkendu jsme se zúčastnilil krásného semináře aromaterapie pořádaného Školou Klinické Naturopatie v Praze pod vedením lektorky Michaely Fučíkové, odborné aromaterapeutky, členky a akreditované lektorky Asociace českých aromaterapeutů.
Touto cestou bychom Vám rádi zprostředkovali pár informací a tipů na to, jak využít aromaterapii v praxi a běžném životě.
Aromaterapie je cílené působení éterických olejů na živý organismus za účelem podpory psychického i fyzického zdraví. V aromaterapii se používají éterické a rostlinné oleje mezi nimiž probíhá krásná synergie. Éterické oleje jsou aplikovány na jednotlivé disharmonie organismu podle konkrétních účinků jednotlivých olejů. Každý profesionální aromaterapeut musí před aplikací olejů provést nejprve diagnostiku klienta, dozvědět se více o jeho zdraví a zohlednit případné kontraindikace.
Jaký je rozdíl mezi éterickými, esenciálními a rostlinnými oleji?
Éterické oleje
Éterické neboli esenciální oleje jsou zjednodušeně extrahované silice (aromatické látky) z rostlin. Jsou vysoce koncentrované, a proto s nimi musíme nakládat opatrně a – v 1 kapce esenciálního olejíčku (EO) je 1 kg byliny! Vzhledem k jejich síle je neužívejte vnitřně, neboť by mohlo dojít k podráždění sliznic, ani je neaplikujte na kůži bez předchozího zředění (ve vhodném základu tukové povahy).
Olejíčky mají zázračné účinky a díky jejich biologické aktivitě, která působí na různých orgánových úrovních, je můžeme využít k relaxaci i podpoře zdraví těla a mysli. Podle druhu silice vyvolávají EO v organismu různé účinky. Působí např. na psychiku, proti depresím, migrénám, akné, ekzémům, PMS, posilují při vyčerpání, podporují zažívání, játra, slezinu, slinivku, imunitu, působí proti zánětům, virům a plísním v těle, atd. Po absolvování workshopu i na základě vlastní zkušenosti jsme přesvědčeni, že na každou potíž existuje nějaký ten podpůrný olejíček 🙂
Rostlinné oleje
Fungují jako nosič pro éterické oleje, které se samy o sobě nerozpouští ve vodě, ale právě v tucích. Rostlinné oleje mají hojivé vlastnosti a můžeme je používat i bez éterických olejů. RO pocházejí ze semen a ořechů – a to buď ze stromů (kokos, meruňka, avokádo, atd.) nebo keřů (šípek, rakytník, atd.) nebo bylin (slunečnice, atd.). Přidáním EO do RO se jejich účinky společně násobí a zesilují. „Celek je vždy větší, než souhrn jeho částí.“
Využití esenciálních olejů v praxi
Inhalace
ÉO se dostávají při samovolné (vdechování EO přímo ze skleničky) inhalaci z 5% do limbického centra v našem mozku, který se podílí na podpoře mnoha funkcí jako jsou emoce, chování, dlouhodobá paměť, čichová paměť, atd. Zbytek ÉO, tedy 95%, putuje do plic a je rozváděn krví do dalších orgánů.
Koupele
ÉO je možné také přidávat do koupele, ale pozor – nestačí jednoduše nakapat pár kapek do vany, protože nejsou rozpustné ve vodě a mohlo by dojít k podráždění pokožky. Musíme je nejdříve rozpustit v rostlinném oleji (3- 10 kapek) a poté přidat do koupele spolu s olejem. Voda ve vaně by měla být příjemná, ne příliš horká.
Aromalampy
Pokud rádi používáte aromalampy, měli byste vědět, že vzdálenost od hořící svíčky po nádobku s esenciálním olejem by měla být kolem 11 cm (malé aromalampy tedy nejsou vhodné) a svíčka by neměla hořet déle než 20 min. Po uplynutí této doby totiž dochází kvůli přílišnému zahřátí ÉO k vyrušení jeho pozitivních účinků. Do aromalampy stačí nakapat jen pár kapiček (max. 8 v závislosti na velikosti místnosti) aspoň 2 esenciálních olejů nebo již předem namíchané směsi. Jednodruhové EO se doporučuje používat v synergii s dalšími EO, neboť se zvyšují jejich účinky.
Esenciální oleje jsou také hojně využívány v kosmetice, při masážích, lze je použít k obkladům, mastem, inhalování pod ručníkem, kloktání, v sauně, v péči o vlasy, nehty, apod. Bez odborné znalosti však nedoporučujeme s ÉO experimentovat, vždy je nutné znát správné dávkování a ředění. Nezapoměňte, že kapky mají ohromnou sílu a že „množství dělá jed“.
Oblíbené esenciální oleje a jejich účinky
Levandule lékařská
Éterický olej s nejširším spektrem užití, který má následující účinky:
- působí na psychiku – zklidňuje při nervovém vypětí, potlačuje paniku, hysterii, deprese, působí proti nespavosti, pomáhá k sebevyjádření
- na duchovní úrovni je levandule ženská polarita, tzn. dává nám pocit, že „to bude dobrý“
- pomáhá při bolestech hlavy, působí jako analgetikum a antispasmatikum
- snižuje krevní tlak (nepoužívejte při nízkém krevním tlaku)
- je protiplísňová, protiinfekční, protizánětlivá, protikřečová a napomáhá detoxikaci
- má široké využití na kůži a v kosmetice (akné, popáleniny, atd.)
Eukalyptus kulatoplodý
- využívá se při léčbě dýchacích cest – napomáhá čistit plíce od hlenu, je prospěšný při zánětu dutin
- napomáhá při infekcích močových cest a kožních infekcích
- působí proti svalových bolestech a neuralgiích
- celkově pomáhá uvolňovat ucpaná místa v těle
- odpuzuje hmyz
- na psychické úrovni pomáhá „uvolnit nový prostor v těle“, např. pro přijetí a chápání nové situace, pomáhá urovnat myšlenky
- využívá se v kosmetice, je vhodný pro mastnou a unavenou pleť
Citron
- EO vhodný pro workoholiky, působí jako stimulant při přepracovanosti
- rozveseluje a harmonizuje psychiku, pomáhá vyřešit otázku „co teď a co potom“
- má velmi čistící účinky (pro duši, vztahy, orgány, situace)
- podporuje tvorbu bílých krvinek, imunitu
- má antiseptické účinky
- stimuluje lymfatický systém
- rozpouští usazeniny (celulitida, obezita, žlučníkové a močové kameny, cysty)
- snižuje horečku
- využívá se v kosmetice – na mastnou nečistou pleť, pigmentové skvrny
Na co se zaměřit při výběru esenciálních olejů?
- Vždy dbejte na kvalitu a preferujte BIO. Levným syntetickým EO se vyhněte, mohou působit na organismus negativně. Vybírejte oleje od ověřených značek a raději si trochu připlaťte.
- Přesvědčte se především, že výrobce na obalu uvádí přesný botanický název rostliny v češtině i latině (neuvádí se u směsí olejů), zemi původu rostliny, expiraci a další.
- EO vybírejte se záměrem – na co ho chcete a proč? Co má být harmonizováno?
- EO Vám vždy musí vonět – znamená to, že na podvědomé úrovni ho Váš organismus potřebuje. Nekupujte EO, pokud Vám vyloženě nevoní – je možné, že ve Vašem organismu vyvolává kontraindikace.
- Kupujte spíše malá balení, protože oleje oxidují.
- Dodržujte datum spotřeby. Expirovaný olej již nepoužívejte.
Více informací o aromaterapii, naleznete je na Asociace Českých Aromaterapeutů a Česká Aromatická Společnost.
Pokud máte zájem o studium naturopatie nebo účast na odborných seminářích pod vedením kvalifikovaných profesionálních lektorů, sledujte stránky www.skolanaturopatie.cz. Podle naší vlastní zkušenosti vždycky stojí za to a vřele doporučujeme!