Také vám připadá, že se s intolerancí na laktózu v poslední době roztrhnul pytel? Pokud nyní souhlasně přikyvujete, máte pravdu. O tomto problému se začíná stále více mluvit. A to je dobře.

Jak poznáte intoleranci na laktózu?

Možná to ještě ani netušíte a patříte mezi nešťastníky, kterým tento mléčný cukr obsažený v kravském mléku v těle dokáže nadělat pěknou paseku. Jak intoleranci na laktózu poznáte? Po pozření výrobků z kravského mléka se u vás pravidelně vyskytuje některá z těchto obtíží:

  • křeče v břiše,
  • plynatost,
  • průjem.

Ty “nejšťastnější” z nás dokonce potrápí i zvracení nebo zácpa. Není divu, že se o těchto problémech dříve moc nemluvilo. Každý si asi dokáže ke konverzaci najít příjemnější téma. Ale co se dá dělat, intolerance na laktózu existuje, tak se s tím pojďme nějak popasovat.

Jaké druhy laktózové intolerance existují?

Existují 2 druhy. První se označuje jako primární a nadělila nám ji naše genetika. Když jsme byli kojenci, laktóza nám nedělala nejmenší problém, naše tělo bylo dokonale přizpůsobené k tomu ji strávit. S přibývajícím věkem se bohužel tato schopnost pomalu vytrácí. Studie dokonce ukazují, že mnoho lidí ve věku 60 let a více nestráví laktózu už vůbec.

Celiakie nebo zánětlivé onemocnění střev – to jsou dva příklady příčin sekundární intolerance na laktózu. Právě ta vzniká při těchto závažných onemocněních.

Zajímavost: Intolerancí na laktózu trpí dospělí jedinci nejvíce v Asii, Africe a v Jižní Americe. Je to proto, že v jejich běžné stravě se mléko příliš nevyskytuje, tím pádem si tělo na laktózu odvykne úplně a enzym laktózy tak vymizí. Také to souvisí se slunečním svitem. Čím méně slunce, tím lépe tělo tráví laktózu. Nejméně se s těmito komplikacemi potýkají obyvatelé severní Evropy, Severní Ameriky a Austrálie.

Co s tím?

Vždy existuje nějaká alternativa! Na trhu najdeme spoustu možností, jakými klasické mléko hravě nahradíme. Jen se nezalekněte toho, že se nazývají “nápojem”, ne “mlékem”. Proč? Protože byrokracie. Nic, co není živočišného původu se nesmí nazývat mlékem. Kupujeme si tedy sójové nápoje, mandlové nápoje, rýžové nápoje a další. Těchto alternativ vyzkoušejte co nejvíce, je celkem obtížné najít ten, který naše chuťové pohárky vyhodnotí jako přijatelný. 

Tip na restauraci

Pokud jste si mysleli, že s intolerancí na laktózu se vám zavírají dveře do všech restaurací, pletete se. Například zdravá restaurace Amaryla, která sídlí kousek od Václavského náměstí ve Štěpánské ulici, při sestavování týdenního menu vždy myslí na vegetariány, hosty s intolerancí na lepek i na laktózu. Vybere si každý. A to platí i pokud se zde chcete najíst á la carte. V kuchyni zde kouzlí šéfkuchař Maxim Semenchukov. Už jste o něm slyšeli? Je známý jako Running Cheff – běhá maratony, jezdí na kole a plave. Úžasný sportovec a zároveň i vynikající kuchař. Až budete mít cestu kolem, restauraci Amaryla určitě navštivte, my tam chodíme moc rádi.

Amaryla Restaurant

Autor

Online průvodce zdravým životním stylem a podniky po Česku.

Napsat komentář