Červen, začínající léto, stálejší teplé počasí, dostatek slunce, zrající ovoce, dozrávající zelenina na každém záhonu, na obzoru blížící se prázdniny a dovolené, co víc si přát???? Možná, abychom byli v pohodě jak fyzicky, tak psychicky a mohli v klidu vychutnávat radosti tohoto měsíce.

Nejohroženějším orgánem tohoto měsíce je TENKÉ STŘEVO, párový orgán SRDCE, kterým jsme se zaobírali uplynulém měsíciOba orgány náleží elementu OHNĚ, stejně jako celé období léta, které má být pro nás všechny naprosto přirozeně obdobím největší fyzické aktivity. Můžeme se tedy vesele věnovat sportu, nesvědčí nám zahálení a dlouhý spánek, naše potřeba přísunu potravin je nejnižší v celém roce.

Opět na začátek krátké opakování z anatomie:  TENKÉ STŘEVO  je část trávicí trubice mezi žaludkem a tlustým střevem, kde dochází ke konečné fázi trávení a ke vstřebávíní většiny živin přes stěnu střeva do krve. V typickém případě je velmi dlouhé, ale v průměru užší (tenčí), než střevo tlusté. Povrch tenkého střeva je pokryt klky – miniaturními výběžky, které umožňují zvětšení vnitřního povrchu a usnadňují tak vstřebávání. Tenké střevo člověka je asi 5 – 6 metrů dlouhé a 3 – 3,5 cm široké. Má plochu až 300 m2. Tenké střevo můžeme rozdělit až na 3 části – dvanáctník, lačník a kyčelník.

Nejsilnější energie tenkého střeva je každý den v odpoledne mezi 13. a 15. hodinou, nejslabší je jeho energie mezi 1. a  3. hodinou ranní.

Nejčastější problémy TENKÉHO STŘEVA jsou zácpa a průjem způsobené funkční nedostatečnosti střeva.  Střevo může být zanesené nánosy tak, že peristaltika prostě nezvládá svou práci. Časté jsou dvanáctníkové vředy, které se projevují tak, že bolest přichází po vytrávení cca 2hodiny po jídle a po najezení mizí. Nemocného budí bolest tedy hlavně v noci, kdy máme v jídle pauzu. Se špatným stavem tenkého střeva je spojována zejména celiakie = nesnášenlivost lepku, který narušuje a poškozuje sliznici tenkého střeva a znemožňuje dostatečné vstřebávání živin. Člověk citlivý na lepek trpí průjmy, hubne a nemůže přibrat, trpí bolestmi břicha, často se přidávají kožní problémy. Další chorobou postihující tenké střevo je Crohnova choroba – zánět zejména v poslední části tenkého střeva.

To, že s naším tenkým střevem není něco v pořádku, se může projevit onemocněním krku, ztuhlostí šíje, bolestí ramen, trávicími problémy, hučením v uších, ale hlavně změnou četnosti a struktury stolice a tím, že ve stolici naleznete krev.

Kondici tenkého střeva poznáte podle vnitřní a střední části svého dolního rtuÚstní koutky pak ukazují, jak je na tom dvanáctník. Spodní část čela je také dobrým diagnostickým ukazatelem. A dále nehty – bílé skvrny na nehtech ukazují na tukové a hlenové usazeniny v tenkém střevu, tmavé skvrny pak hlásí vředy.

Tenké střevo je jakýmsi analytikem našich prožitků. Pomáhá nám třídit zážitky každého okamžiku, každého dne, rozlišovat potřebné od nepotřebného a pak to vstřebat formou zkušeností. Pokud se příliš zaobíráme tím, co bylo, co se stalo, vše příliš hodnotíme a rozpitváváme a stále se k tomu vracíme, tenké střevo může mít problém. Může mu chybět síla vše v harmonii vstřebat a odložit. A pak dochází k hromadění… Možná nemusíme vše pochopit, třeba není zrovna teď ten správný čas? Nezahlcujme se nevyřešitelným a zkusme někdy vše jen tak prostě přijmout. Tenké střevo je rovněž ukazatelem dostatku a to jak materiálního, tak duševního.  Ukazuje nám, jak jsme spokojeni s tím, jací jsme a co máme. Na jeho stavu se promítají obavy o materiální dostatek, pocity hmotné nouze, nedostatku financí, nedostatku sil, ale i nízké sebevědomí, sebepodceňování a pocity, že neplníme očekávání a s tím spojené vnitřní napětí a stres. Vždyť jistě znáte průjmové stresové stavy před důležitou zkouškou, pohovorem, pracovním výkonem??? Prostě to přijměte jako zkušenost, hlavně se z toho „nepo“ 🙂 Nikdo nejsme dokonalí, dělat chyby je lidské a pokud to třeba nevyjde, příště budete o zkušenost moudřejší!

A jak tedy v červnu (a nejen v červnu) pomoci tenkému střevu a co jíst?

  • Opět se snažte se, aby byl váš jídelníček tvořen především přirozenými potravinami s dostatečným obsahem vlákniny – čerstvou zeleninou, ovocem a kvalitními potravinami z ověřených zdrojů.
  • Pokud máte problémy s vylučováním a trpíte zácpou, zařaďte do svého jídelníčku Psylium. Stačí lžičku Psylia zapít sklenicí vody – doporučuji začít večer o víkendu, abyste si bez stresu vyzkoušeli, co to s vámi provede.
  • Slaďte Stévií, vysaďte si ji na zahrádku nebo do květináče.
  • Dostatečně pijte, ideálně vodu a zelený čaj
  • Které potraviny tenké střevo přímo miluje?

–   Probiotika – obsahují zakysané mléčné výrobky – jogurt, kefír, ale i kvalitní tvrdý sýr, ale i jablečný ocet a pivo

–   Ovoce – banány, jablka, meruňky, mango, citron

–   Zelenina – čekanka, česnek, cibule, pórek, topinambur, kysané zelí, pikels, hlíva ústřičná, chřest, jehož sezóna stále trvá

–   Obiloviny – zkuste volit hlavně ty bezlepkové – jáhly, pohanku, quinou, amarant, rýži, kukuřici

–   Luštěniny – zejména fermentované výrobky ze sóji Miso pasta a tempeh, naklíčené luštěniny, červená čočka, mungo

–   Koření – hřebíček,kurkuma, skořice, fenykl, kardamon

–   Bylinky – máta, majoránka, oregano, pažitka, libeček, tymián, šalvěj, pelyněk, pampeliška

–   Lněný olej – přidávejte do mléčných výrobků – známé snídaně podle Budwigové jsou snad nejlepším startem nového dne.

  • Přidejte na pohybu! Stejně jak aktivně se hýbete vy, hýbe se i vaše střevo. Pamatujte, že nejpřirozenějším pohybem je chůze. Zkuste si najít denně 30 minut času a vyjít si na svižnou procházku se psem, kočárkem nebo jen tak s vlastními myšlenkami.
  • Zkuste půst – nejlépe při fázích měsíce (při úplňku, novu, ale i čtvrtích měsíce), v červnu tedy 4x. Nemusíte zrovna pít jen čistou vodu, ale zkuste v těchto dnech prostě odlehčit, zkusit ovocný nebo zeleninový den, pít čerstvé šťávy, jíst nekomplikovaná jídla, rýži, zeleninové polévky a podobně.
  • V aromaterapii – zkuste vůni jasmínu, levanduli, ylang-ylang, růži nebo rozmarýn.
  • Udělejte si radost a kupte si náramek nebo náušnice s mým milovaným oranžovým kamenem vitality Karneolem nebo Obsidiánem pro posílení víry ve vlastní schopnosti.

Takže radím – vykašlete se na všechny ty zájezdy ALL INCLUSIVE, které nutí člověka k non-stop konzumaci jídla a pití (když už jsme si to zaplatili, tak to přece MUSÍME využít!) proložené válením se na pláži ve stylu vyvrženého vorvaně. Věřte, že pokud se z takové dovolené vrátíte sice krásně opálení, ale s pár kily navíc a fyzičkou v háji, nebudete se cítit zrovna fajn. Všemi deseti hlasuji pro zájezdy na vlastní pěst či pobyty jen se snídaní, kdy máte skvělou možnost nahlédnout v místních hospůdkách pod pokličku národním kuchyním. Mnoho úžasných jogínů organizuje dovolené s jógou a musím říct, že jeden z nejkrásnějších zážitků vůbec je taková ranní hodinka jógy na břehu moře. Kdo zažil, jistě ví, o čem mluvím! Vřele doporučuji!!!

Autor článku: Zuzana Komůrková, Výživou ke změně, certifikovaný výživový poradce

Autor

Online průvodce zdravým životním stylem a podniky po Česku.

Napsat komentář