Vždy s jarem a letním obdobím přicházejí i nenáviděné alergie na pyl, různé traviny a stromy. V posledních letech můžeme pozorovat rapidní nárůst tohoto onemocnění a to především u dětí. Klasická léčba alergie spočívá v užívání prášků – tzv. antihistaminik, které však léčí pouze následky, nikoliv samotnou příčinu. Věřte, že léčit alergii přírodní cestou lze a to především pomocí správné stravy, bylinek a vitamínů.

Zjednodušeně řečeno je alergie nepřiměřená reakce imunitního systému na látky, které by nám za normálních okolností vadit neměly.

Známé alergické reakce jako je kýchání, svědění, pálení a svědění očí, senná rýma a další, způsobuje alergen, který se dostane do našeho těla a tělo na něj patřičně reaguje – produkováním ohromného množství látky zvané histamin. Histamin je látka, která je v těle produkována kůží, sliznicí a některými dalšími orgány a zastává v našem těle spoustu důležitých funkcí (povzbuzuje tvorbu žaludečních šťáv, rozšiřuje vlásečnice čímž zvyšuje průtok krve apod.).

Při jeho nadměrné produkci však dochází ke zmíněným přehnaným reakcím. Aby se reakce spustila, musí se histamin navázat na své tzv. receptory – „spínače“. Nejčastější léky na alergii, které běžně užívá většina lidí, tzv. antihistaminika – jí v tom brání tím, že receptor obsadí samy. Histamin se pak na ně nemůžu navázat. To však neřeší prvotní příčinu, kterou je nadměrná produkce histaminu v reakci na alergen, který naše tělo nesnáší.

Jak léčit alergii přírodní cestou

Pokud je v těle nadbytek histaminu, chová se jako toxin a způsobuje alergické stavy. Důvodem je i oslabený imunitní systém, který je vhodné podpořit užíváním bylinných přípravků. Přírodním zázrakem je bylina zvaná Perilla křovitá, která obsahuje velké množství bioflavonoidů, což jsou látky, které zabraňují nadměrné produkci histaminu a řeší tak skutečnou příčinu vzniku alergie. Avšak pozor, pokud jste alergičtí na pyl, tato samotná bylina vám může způsobit také alergické reakce. Udělejte si vlastní zkušenost a otestujte si na svém vlastním těle. Skvělé výsledky jsou také s tzv. zelenými potravinami – Ječmen a Chlorella. Produkci histaminu mírně potlačuje i ranní studená sprcha.

Zajistěte si dostatek živin

Je nezbytné zajistit si dostatek všech živin – především minerály a vitamíny. Nedostatek téměř každé živiny totiž zvyšuje propustnost buněk. Proto z těch to buněk mohou unikat cenné živiny a vnikají do nich jedovaté materiály. Pokud je například přísun bílkovin nízký, injekčně vpravená barviva pronikají do buněk, do kterých nemohou, když člověk přijímá správnou stravu. Důležité je i správné trávení. Když se totiž bílkoviny správně nestráví, mění se aminokyselina histidin za působení střevních hnilobných bakterií právě na jedovatý histamin.

Jak se stravovat v období alergií

Vše můžeme podpořit také pomocí zdravé stravy bohaté na bioflavonoidy a vitamin C, který ničí toxické látky v těle. Základem je ovoce (s výjimkou jahod a citrusů) a zelenina (s výjimkou rajčat). Vitaminy B6, C a kyselina pantotenová (B5) mají antihistaminické účinky a nedostatek každého z těchto tří vitamínů umožnuje eozinofilům (buňkám bílých krvinek, které tvoří imunitní systém), aby se abnormálně rozmnožily, což je charakteristickým znakem alergií. Avšak především kvůli používání pesticidů a herbicidů, jsme nyní v takové situaci, že je většina zemědělské půdy natolik vyčerpaná od různých látek (v čele s minerály a vitamíny) a není schopná poskytnout dostatek pro pěstování zeleniny, která v důsledku toho obsahuje jen mizivé množství udávaných látek. Proto doporučuji zaměřit se v období alergie na zvýšený přísun vitamínů pomocí doplňků stravy. Vždy hledejte jejich přírodní formu, kde je vitamín organicky vázaný. Syntetický vitamín z lékárny nebo šumivé tablety s obsahem umělých sladidel mají nulovou biologickou hodnotu a spíše tělu škodí. Je také vhodné se vyhnout mléčným výrobkům, které zbytečně zatěžují imunitní systém. Vždy vše konzultujte se svým ošetřujícím lékařem.

Příčiny alergie mohou být i psychosomatické

Hlavní důraz při alergii pramenící z nedostatku živin, je tedy zajistit si jejich dostatek – klást velký důraz na vitamíny v čele s vitaminem C, podpořit imunitu a zajistit dobré trávení. Co když ale ani to nepomáhá? Pak nemusí být příčina v nedostatku živin, ale v naší mysli. I u alergie tedy může jít o psychosomatické onemocnění. Může se jednat o nějakou traumatickou událost z dětství. Pojďme si dát příklad: Některá jídla jsou emocionálně naplněná symbolickými významy, které nám podvědomě připomínají nějakou traumatickou zkušenost z dětství. Například jedincům alergickým na mléko se udělalo zle, když dostali do žaludku sondou destilovanou vodu a mysleli si, že dostávají mléko. Když naopak dostali stejným způsobem mléko a mysleli si, že dostávají destilovanou vodu, nedostavila se žádná reakce.

Tyto traumatické události mohlo naše podvědomí zaznamenat už třeba při porodu nebo v prenatálním období. Doporučuji v této oblasti vyhledat skutečného odborníka a s ním se na alergii podívat i tímto novým pohledem. Odborníkem nemyslím někoho kdo vás zhypnotizuje nebo za vás problém „vyřeší“ tím, že z vás dostane „negativní energii“. Terapeut by měl sloužit spíše jako průvodce, který vám umožní projít si při plném vědomí danou událost v minulosti znovu a porozumět proč vznikla. Jen tak dojde k uvědomění si souvislostí a člověk se tak stává sám sobě léčitelem.

Autor článku: Rudolf Novák, certifikovaný výživový poradce a osobní trenér

Autor

Online průvodce zdravým životním stylem a podniky po Česku.

Napsat komentář