Zimní období je většinou kvůli nedostatku slunečního záření spojeno s vyšší hladinou stresu. Více než v letních měsících je proto zapotřebí pečovat nejen o své fyzické tělo, ale i o své duševní zdraví. Pomoci nám může jóga, procházky, dobrá společnost, kniha, meditace a další skvělé techniky mezi které patří i koupele. Jednou z nejlepších je právě koupel v Epsomské soli.

Pokud zrovna nepatříte mezi ty, kteří by měli koupele v oblibě, čtěte dál – pozitivní účinky Epsomské soli Vás jistě přesvědčí k tomu si začít tuto koupel pravidelně dopřávat. Navíc je velice levnou variantou, jak zatočit se stresem a udělat něco pro své zdraví.

Epsomská sůl (síran hořečnatý) je vynikající formou, jak do svého těla dostat více hořčíku, který se přes kůži výborně vstřebává. Hořčík je jedním z nejdůležitějších minerálů a hraje v našem těle hraje důležitou roli – snižuje zánětlivost a pomáhá při absorbci živin, podporuje detoxikaci, nervovou soustavu, srdeční činnost, cévy a trávení. Je důležitý pro naše svaly (zejména po sportovní výkonu), předchází a zmírňuje bolesti hlavy i pocity únavy.

Možné příznaky nedostatku hořčíku:

 • zvýšená únava,
 • nedostatek koncentrace
 • deprese a emoční nerovnováha (deprese, podrážděnost, úzkosti)
 • nespavost
 • svalové křeče a svalová únava
 • nevolnost a žaludeční křeče
 • bolesti hlavy
 • srdeční arytmie
 • vysoký krevní tlak
 • PMS a hormonální disbalanc
 • osteoporóza

Účinky koupele v Epsomské soli 

 1. Snižuje stres a navozuje pocit relaxace

Stresem se zvyšuje hladina kortizolu a dochází k odebírání hořčíku z našeho těla. Vezmeme-li v potaz, že většina z nás zažívá stresové situace téměř každý den, mnohým tento důležitý minerál pravěpodobně schází. Podle prof. MUDr. Zdenka Zadáka, CSc., z Fakultní nemocnice Hradec Králové, trpí nedostatkem hořčíku dokonce až třetina Čechů.* Na dostatečný příjem hořčíku by měly dbát zejména ženy po čtyřicítce. Koupel v Epsomské soli hladinu hořčík doplní a napomůže produkci serotoninu (hormonu štěstí), díky čemuž dojde k uvolnění nervového systému a navození pocitů klidu a relaxace. Koupel zvýší také Vaši energii, schopnost koncentrace a zlepší kvalitu spánku.

2. Pomáhá odstraňovat z těla odpadní látky

Epsomská sůl je výborným prostředkem při detoxikaci organismu. Sulfáty v ní obsažené pomáhají odvádět toxické látky z buněk, podporují vstřebávání živin a zmírňují migrény.

3. Snižuje bolesti svalů a kloubů

Koupele snižují zánět a ulevují od bolestí (jak kloubních, tak svalových). Vhodná je po sportovním výkonu. Epsomská sůl má také příznivý vliv na otoky, jelikož reguluje objem zadržené vody v těle.

4. Kosmetické účinky

Pokud máte suchou pokožku nebo trpíte akné či ekzémy, i zde může pomoci koupel v Epsomské soli. Minerály v ní obsažené změkčují a zvláčňují pokožku, mohou dokonce předcházet vzniku vrásek. Po koupeli ze sebe všechnu sůl opláchněte a naneste přírodní hydratační tělové mléko nebo olej.

Připravte si ozdravnou relaxační koupel!

 • 2 hrnky Epsomské soli
 • 15 kapek libovolného esenciálního oleje
 • ve vaně zůstaňte 10 – 30 minut

Napusťte si vanu s teplou vodou a přidejte půl hrnku až 2 hrnky soli. Čím více soli přidáte, tím více začne Vaše tělo detoxikovat, takže pokud řešíte nějaké zdravotní potíže, raději začněte s nižší dávkou a postupně ji navyšujte podle reakcí svého těla. Do koupele můžete kromě Epsomské soli přidat také esenciální olej dle výběru a pro zvýšení absorbce minerálu a krevní cirkulace použijte lufu (masážní žínku). Pusťte si příjemnou hudbu a užijte si čas pro sebe.

Po koupeli pijte dostatek čisté vody, dejte si bylinný čaj a udržujte se v teple.


*https://zdravi.euro.cz/denni-zpravy/z-domova/nedostatek-horciku-ohrozuje-cechy-484196

Autor

Online průvodce zdravým životním stylem a podniky po Česku.

Napsat komentář