Chladné počasí s sebou každoročně přináší vlnu chřipek a nachlazení. Mnoho lidí sahá po lécích již při prvních příznacích nemoci, případně se nechává preventivně očkovat. Přitom existuje tolik přírodních cest, jak jejich vzniku zabránit i jak je léčit. Přečtěte si 12 tipů na to, jak podpořit imunitu přírodní cestou od americké imunoložky a alergoložky Heather Moday, M.D., které Vás snad inspirují  k tomu vzít své zdraví do vlastních rukou.

 

Lidé se mě často ptají na to, jak mohou posílit svůj imunitní systém přírodní cestou. Realita je taková, že musíme vytrénovat svůj imunitní systém do takové míry, aby nám správně fungoval a sloužil. Chceme, aby nás ochránil před faktory, které nám mohou ublížit, jako jsou viry, patogenní bakterie, paraziti, pozitivně reagoval na všechny látky v jídle, včelí pyl,  apod. a aby byl v harmonii také sám se sebou (u autoimunitních onemocnění napadá imunitní systém buňky svého vlastního těla).

Zdravé tělo je tedy závislé na zdravém a silném imunitním systému. Dobrá zpráva je, že existuje mnoho způsobů, jak svou imunitu podpořit přirozenou cestou. Základem je samozřejmě vyhýbat se nadměrnému stresu, toxinům (ať už v prostředí nebo ve stravě) a dalším věcem, které poškozují naše zdraví.

Nejdůležitějším faktorem pro udržení pevného imunitního systému je zdravá střevní mikroflóra. Zde všechno začíná. Pokud trpíte chronickými alergiemi, častými infekcemi nebo autoimunitním onemocněním, s velmi vysokou pravděpodobností není něco v pořádku s Vaším zažívacím traktem. V našich střevech se totiž nachází 80% buněk imunitního systému a je to tedy místo, ve kterém náš organismus rozhoduje, „co je pro něj přítel a co nepřítel“. Posílením svého trávení snižujeme pravděpodobnost onemocnění, alergických reakcí i případného rozvoje autoimunitních chorob.

Zde uvádím klíčové tipy na to, jak můžete posílit svou imunitu přírodními způsoby:

 

1. Zařaďte probiotika

Lactobacillus and Bifidobacterium jsou dva nejdůležitéjší kmeny bakterií, které osidlují naše střeva již od narození a hrají nezastupitelnou roli v podpoře naší imunity. Při výběru probiotik se zaměřte na množství alespoň 50 miliard bakterií z 8 druhů kmenů. Pokud se cítíte oslabení nebo jste užívali antibiotika, toto množství zdvojnásobte. Probiotika jsou živé organismy, a proto vybírejte vysoce kvalitní produkty a nezdráhejte se připlatit. Většina probiotik se uchovává v lednici, čímž se prodlužuje jejich životnost. Kromě tabletek začněte jíst také fermentované potraviny jako je kysané zelí, pickles, kimchi, kefíry, zákys, neochucené jogurty, natto,  tempeh, miso, kombucha.

 

2. Vyhněte se zbytečnému užívání léků

Vašemu mikrobiomu trvá 6 měsíců, než se vzpamatuje z týdenního užívání antibiotik. Kompletně se jim proto vyhněte, pokud si nejste jistí, že máte bakteriální infekci. Většina nemocí horních cest dýchacích je virového původu a léčba antibiotiky by je nijak neurychlila. Pokud jíte maso, ujistěte se, že je v bio kvalitě, abyste spolu s masem zbytečně nekonzumovali právě zbytky antibiotik a jiné chemie, kterou bývají zvířata z konvenčních chovů ošetřována. Dále je důležité vyhýbat se všem lékům, které snižují tvorbu žaludečních kyselin, ničí mikroflóru a oslabují imunitní systém (léky proti bolestem, například Ibuprofen). Žaludeční kyseliny potřebujeme k likvidaci parazitů, virů a bakterií, které do svého těla denně nevědomky dostáváme.

 

3. Zařaďte tyto doplňky stravy

Ačkoliv existuje velké množství vitaminů a minerálů na podporu imunitního systému, toto trio Vám zaručeně pomůže. Pokud trpíte chronickými infekcemi, jste často nemocní nebo oslabení, užívejte je denně:

Zinek: 15 – 30 mg denně. Zinek ovlivňuje činnost imunitního systému a jako antioxidant působí proti volným radikálům.  Jeho nedostatkem trpí mnoho lidí.

Vitamin D: 2,000 IU denně. Nejlepším přírodním zdrojem vitaminu D je slunce.  Můžeme jej také získat z některých jídel jako jsou např. makrela, losos, tuňák a nebo z těch, která jsou o tento vitamin obohacena. Vlivem našeho životního stylu však mnoho lidí trpí jeho nedostatkem. Tento vitamin je velice důležitý pro naši imunitu i pro léčbu a prevenci autoimunitních onemocnění.

Vitamin C v prášku: 1,500 mg denně. Vitamin C a zdravá imunita jsou ruku v ruce. Nedostatek vitaminu C je spojován s častějšími a déle trvajícími chřipkami, nachlazením a dalšími poruchami imunitního systému. Bojuje proti volným radikálům a výrazně chrání organismus proti infekčním onemocněním.

 

4. Zkuste Colostrum

Mateřské mléko obsahuje velké množství živin a ochranných protilátek, které chrání miminko během prvních týdnů a měsíců života, kdy se vyvíjí jeho imunitní systém. Proto z miminek, která jsou kojena, vyrůstají obecně zdravější jedinci, kteří nejsou tolik náchylní k alergiím a jiným nemocem. Kolostrum je „první mléko“ získané od kojících savců a je bohatým zdrojem ochranných a protizánětlivých látek jako je laktoferin. V dospělosti můžeme užívat tento zázrak v tekuté formě či tabletkách. Na trhu je k dostání kravské i kozí. Tyto produkty vybírejte v biokvalitě.

 

5. Dopřejte si silný vývar

Naše babičky přesně věděly, o čem mluví, když nám říkávaly: „Polévka je grunt, kdo jí nejí, ten je špunt.“ A u vývarů to platí dvojnásob. Vývary z bio masa a kostí jsou jedním z nejefektivnějších přírodních léků na podporu imunity, v boji proti chřipkám, nachlazení a pro celkové zotavení organismu. Přírodní želatina, kolagen a aminokyseliny léčí naše střevo, posilují kosti a chrupavky, růst vlasů, urychlují hojení a další. Takže pokud se o Vás pokouší nějaký ten bacil, domácí kuřecí či hovězí vývar bude tou nejlepší medicínou.

 

6. Medicínské houby

Nejsilnější antivirové a protirakovinné substance podporující imunitu se nachází v medicínských houbách jako je např. Reishi, Shiitake, Cordyceps, Čaga nebo Maitake. Všechny působí jako výborná prevence civilizačních chorob, povzbuzují při únavě, čistí tělo od volných radikálů, atd. Jsou k dostání ve formě kapslí, prášku nebo tinktury.

 

7. Buďte na sluníčku

Slunce je nejlepším zdrojem vitaminu D, který funguje jako aktivátor imunitního systému. V dnešní době však bohužel průměrný člověk tráví na slunci jen velmi málo času. Vstřebání vitaminu navíc brání oděv i krémy na opalování. Nedostatek viaminu D je spojován se zvýšenou nemocností i horší náladou. O důvod víc, proč v zimním období odletět někam do tepla za sluníčkem.

 

8. Vypoťte se v sauně

Mnoho studií ukazuje, že pravidelní saunování zlepšuje zdraví našich bílých krvinech (které zajišťují obranyschopnost našeho organismu) a dochází k posílení imunity a oslabení života bakterií a virů uvnitř nás. Pocením se také detoxikujeme a zbavujeme zánětlivých látek. A navíc není nad ten skvělý pocit, kdy si během chladného zimního dne skočíte do pěkně vyhřáté sauny a prohřejete své zmrzlé tělo.

 

9. Využijte přírodní antimikrobiální látky

Jedním z nejlepších způsobů, jak si vybudovat silný imunitní systém, je pravidelná konzumace superpotravin. Zařaďte je denně do svého jídelníčku, potěšte své chuťové pohárky a podpořte svou zdravou imunitu.

Syrový česnek: Tato superpotravina má velice silné antimikrobiální a antivirové účinky. Česnek obsahuje sloučeninu síry – látku alicin, která působí jako přírodní antibiotikum. Má léčivé účinky na gastrointestinální trakt, zabíjí přemnožené bakterie ve střevech, parazity a kvasinkové infekce.  Po syrovém česneku sáhněte již při prvních příznacích nemoci/ infekce. (Pozn. Pokud nemáte v pořádku žlučník, s česnekem buďte opatrní.)

Oregánový olej: Oregánový olej je dlouhá léta používán pro své antibakteriální, antivirové a antifungální účinky.  Je podobně jako česnek účinný v boji proti kvasinkám a slouží jako přírodní antibiotikum.

Manukový med: Manukový med pocházející z Nového Zélandu byl předmětem mnoha studií, které potvrdily jeho skvělé účinky při podpoře imunitního systému, v boji proti zánětům a bakteriálních onemocnění.

 

10. Zařaďte pravidelný pohyb

Účinky pravidelného cvičení pozitivně působí na náš kardiovaskulární systém, náladu a redukci váhy. Přiměřená sportovní zátěž může také zlepšit  naši obranyschopnost vůči nemocem. Říká se, že nic se nemá přehánět a to platí i v tomto případě – extrémní namáhavé cvičení bez dostatečného času k regeneraci těla je spojováno se zvýšenou náchylností k infekcím a častějším zraněním.

 

11. Dbejte na dostatek spánku

Chronický nedostek spánku a přerušovaný spánkový cyklus vyvolává v našem těle zánětlivou reakci. Nedostatek spánku snižuje aktivitu bílých krvinek, které hrají důležitou roli v obraně organismu. Snažte se spát minimálně 7-8 hodin denně a nebuďte vzhůru dlouho do noci. Ideálně choďte spát do 22 hodin. Pokud několik nocí po sobě nemůžete usnout nebo cestujete v časových pásmech, použijte ke srovánín spánkového cyklu nízké dávky melatoninu (2-3 mg).

 

12. Vyhněte se stresu

Pokud prožíváte chronický stres, dochází k vylučování hormonu kortizolu, který potlačuje funkci imunitního systému. Nadměrné množství kortizolu v krvi oslabuje imunitu tím, že oslabuje schopnost některých bílých krvinek vnímat signály těla a bojovat s bakteriemi. Kortizol také zvyšuje hladinu cukru v krvi (čímž dochází k oslabení imunity) a snižuje funkci protilátek IgA (imunoglobulinu A), které se nachází v dýchacím a zažívacím traktu, a jejichž hlavní funkcí je ochraňovat organismus před cizorodými látkami.

 

Jednou z účinných metod, jak regulovat stres je začít s pravidelnou jógou. Vyzkoušejte lekci proti stresu od Zuzany Klingerové zde.

O svůj imunitní systém bychom měli pečovat pravidelně, a to nejen v období zvýšeného výskytu onemocnění. Správnou péčí o své tělo si zajistíme pevné zdraví, přirozené zdravé stárnutí, lepší vzhled a vyhneme se civilizačním onemocněním.

Autor: Heather Moday, M.D., americká imunoložka, alergoložka a doktorka integrativní a funkční medicíny
Originál článku

____________

 

Objevujte podniky zdravého životního stylu po Česku!

 

 

Články a průvodce podniky

 

 

Další články

Autor

Online průvodce zdravým životním stylem a podniky po Česku.

Napsat komentář